MdM zastąpi RnS.
Rząd przygotował nowy program wsparcia młodych ludzi kupujących nowe mieszkanie. Zamiast likwidowanej Rodziny na Swoim pojawi się Mieszkanie dla Młodych. Podobnie jak przy RnS, z programu skorzystają małżeństwa, single oraz osoby samotnie wychowujące dziecko. Wiek beneficjentów – analogicznie jak poprzednio – ograniczony jest do 35 lat.
Idea programów jest wspólna, lecz pojawiają się również istotne różnice. Podczas gdy w RnS skarb państwa za pośrednictwem BGK dopłacał do raty kredytowej w uproszczeniu połowę odsetek, w MdM dopłata będzie jednorazowa. Dopłaty osiągną wartość od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent, w zależności od miejsca zamieszkania beneficjenta. Dopłata ma stanowić uzupełnienie wkładu własnego. Celem była poprawa dostępności mieszkań dla osób z najmniejszą zdolnością kredytową oraz zmniejszenie wysokości raty kredytowej w całym okresie kredytowania, a nie tylko przez pierwsze 8 lat.
Należy zwrócić uwagę, że nowy program będzie dotyczył tylko mieszkań, na dodatek mieszkań nowych. Kredytobiorcy nie będą mieli możliwości uzyskania pomocy przy budowie lub zakupu domu. Zgodnie z ustawą, dofinansowanie można będzie uzyskać na zakup „nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego", a nabywca jest „pierwszym użytkownikiem tego lokalu".
Dofinansowanie do wkładu własnego będzie udzielane przy kredytach złotówkowych. Mieszkanie ma być pierwszym mieszkaniem dla kupującego, musi być nowe i położone na terytorium RP. Powierzchnia użytkowa lokalu jest ograniczona do 75m2, natomiast cena metra kwadratowego zgodna ze wskaźnikiem dla danej gminy. Wniosek o dofinansowanie trzeba złożyć najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kupujący ukończył 35 lat, przy czym liczy się wiek młodszego małżonka. Podobnie jak przy RnS, do umowy kredytu mogą przystąpić rodzice czy inni bliscy.
Podstawowa dopłata ma wynieść 10% wartości mieszkania, liczone wg średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w dniu złożenia wniosku dla danej gminy. Dofinansowanie uzyskamy, podobnie jak przy RnS, maksymalnie do 50m2 powierzchni mieszkania. Jeżeli nabywca posiada przynajmniej jedno dziecko, to dofinansowanie może wynieść 15%.
Jeśli w ciągu pięciu lat od otrzymania dofinansowania w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, dofinansowanie może wzrosnąć o kolejne 5%, przy czym to dodatkowe 5% będzie liczone wg wskaźników odtworzeniowych z chwili składania wniosku.
Beneficjent programu MdM, w okresie 5 lat nie będzie mógł sprzedać mieszkania, ani go wynająć. Nie będzie mógł też zmienić jego sposobu użytkowania. W tym czasie nie będzie również możliwe nabycie innego lokalu mieszkalnego (z wyłączeniem spadku lub zawarcia związku małżeńskiego). Wszystko to pod rygorem zwrotu dofinansowania – proporcjonalnie do ilości miesięcy, która upłynęła od otrzymania pomocy.
W wyjątkowej sytuacji, gdy beneficjent sprzeda mieszkanie po co najmniej 3 latach, a środki z niego pozyskane przeznaczy w ciągu najbliższych dwóch lat na zakup innego lokalu mieszkalnego, wtedy nie będzie musiał zwracać dofinansowania.
Nowy program ma ruszyć od połowy roku 2013.