Get Adobe Flash player

Daily Finance Poradcy Finansowi

KOMUNIKAT

Szanowni Klienci!

Informujemy, że w związku z wejściem w życie Ustawy o Kredycie Hipotecznym (Dz.U. 2017 nr 0 poz. 819), zakazano nam używać nazwy "doradca". Dlatego od dziś, tylko w zakresie kredytów hipotecznych, do czasu aż nie wymyślimy ładniejszej nazwy, obróciliśmy literkę i staliśmy się poradcami kredytowymi ;).

Oznacza to również, że z dniem wejścia w życie Ustawy nie będziemy rekomendować jakichkolwiek produktów hipotecznych, wyboru oferty dokonają Państwo zupełnie samodzielnie. Jednocześnie zapewniamy, że jakość i rzetelność udzielanych przez nas informacji pozostanie nadal na najwyższym poziomie i pod tym względem nic się nie zmieni. Nie ulega również zmianie wachlarz usług finansowych, który oferujemy.

Zapraszamy do współpracy.

 

Zespół Daily Finance

Rodzina na Swoim - tysiące klientów ofiarą interpretacji Ministra

 
Piszę ten artykuł ze względu na sytuację klientów chcących skorzystać w grudniu 2012 z programu "Rodzina na Swoim" finansując zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Jak donoszą statystyki (a także moje obserwacje), grudzień był rekordowym miesiącem jeżeli chodzi o ilość wniosków złożonych w programie RnS. Klienci dołożyli wszelkich starań, aby złożyć wnioski kredytowe w bankach do końca grudnia. W ostatnich dniach kilka banków cofnęło decyzje kredytowe klientom, którzy wraz z wnioskiem kredytowym złożyli umowę rezerwacji wybranego lokalu.
Wszystko za sprawą wykładni Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14.01.2013: Umowa rezerwacyjna  nie jest umową zobowiązującą w świetle art. 5 ust. 3 Ustawy. W przypadku braku  innej umowy zobowiązującej (umowy developerskiej, innej umowy cywilno-prawnej) zawartej w terminie obowiązywania ustawy - nie ma możliwości udzielenia kredytu RnS.”

Zgodnie z powyższą wykładnią, kredyt RnS nie może zostać udzielony na podstawie umowy rezerwacyjnej - jeżeli umowa zobowiązująca nie została złożona w Banku do dnia 31 grudnia 2012, Bank nie może udzielić kredytu RnS.

Sprawa dotyczy tak wielu osób, że postanowiłam zwrócić na to uwagę mediów. Grudzień jest miesiącem, w którym trudno jest o termin u notariusza, klienci podpisywali rezerwacje lokali i składali wnioski tak jak w poprzednich miesiącach załączając umowę rezerwacyjną, prospekt informacyjny o inwestycji dewelopera, projekt aktu notarialnego. Banki miały wszystkie informacje niezbędne do wydawania decyzji kredytowych - zarówno dotyczące docelowych kredytobiorców, jak też nabywanych mieszkań - metraż, cena itp.

Skandalem jest, że Pan Minister w STYCZNIU daje wykładnię, wg której umowa rezerwacyjna nie jest umową zobowiązującą. Kilka banków już zareagowało zmieniając decyzje kredytowe lub zawieszając procesowanie wniosków. Istnieje zagrożenie, że klienci, którzy umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego zawarli już w styczniu 2013 i zdążyli uruchomić kredyt, mogą mieć cofnięte dopłaty lub wypowiedzianą umowę kredytową. Dodam, że normalną praktyką było podpisywanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego jako tzw. "warunek" do umowy kredytowej, a dokumentacja złożona wraz z wnioskiem kredytowym musiała zawierać niezbędne dane.

Być może wniosków było za dużo, a co za tym idzie dopłat z BGK, że Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej postanowiło zredukować ilość umów kredytowych, do których budżet ma dopłacać.

Skandaliczne jest to, że takie wytyczne pojawiają się w styczniu 2013, kiedy klienci nie mają szansy spełnienia wymogów i podpisania umów z datą 2012. Państwo nie powinno tak traktować obywateli, banki powinny dostać wytyczne co najmniej na kwartał przed końcem 2012, aby mogły poinformować klientów o wymogach i zaktualizować listę wymaganych dokumentów.

Sprawa, oprócz klientów dotyczy również deweloperów, banków, doradców finansowych. Większość klientów nie zdecyduje się na zakup, jeżeli nie otrzyma kredytu na preferencyjnych warunkach.

Media na razie milczą, klienci nie wiedzą jeszcze o problemie i być może niektórzy w ogóle się nie dowiedzą, dlaczego ich wniosek bank odrzucił. Mam nadzieję, że ten temat zostanie poruszony.
 

Mieszkanie dla Młodych

MdM zastąpi RnS.

Rząd przygotował nowy program wsparcia młodych ludzi kupujących nowe mieszkanie. Zamiast likwidowanej Rodziny na Swoim pojawi się Mieszkanie dla Młodych. Podobnie jak przy RnS, z programu skorzystają małżeństwa, single oraz osoby samotnie wychowujące dziecko. Wiek beneficjentów – analogicznie jak poprzednio – ograniczony jest do 35 lat.

Idea programów jest wspólna, lecz pojawiają się również istotne różnice. Podczas gdy w RnS skarb państwa za pośrednictwem BGK dopłacał do raty kredytowej w uproszczeniu połowę odsetek, w MdM dopłata będzie jednorazowa. Dopłaty osiągną wartość od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent, w zależności od miejsca zamieszkania beneficjenta. Dopłata ma stanowić uzupełnienie wkładu własnego. Celem była poprawa dostępności mieszkań dla osób z najmniejszą zdolnością kredytową oraz zmniejszenie wysokości raty kredytowej w całym okresie kredytowania, a nie tylko przez pierwsze 8 lat.

Należy zwrócić uwagę, że nowy program będzie dotyczył tylko mieszkań, na dodatek mieszkań nowych. Kredytobiorcy nie będą mieli możliwości uzyskania pomocy przy budowie lub zakupu domu. Zgodnie z ustawą, dofinansowanie można będzie uzyskać na zakup „nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego", a nabywca jest „pierwszym użytkownikiem tego lokalu".

Dofinansowanie do wkładu własnego będzie udzielane przy kredytach złotówkowych. Mieszkanie ma być pierwszym mieszkaniem dla kupującego, musi być nowe i położone na terytorium RP. Powierzchnia użytkowa lokalu jest ograniczona do 75m2, natomiast cena metra kwadratowego zgodna ze wskaźnikiem dla danej gminy. Wniosek o dofinansowanie trzeba złożyć najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kupujący ukończył 35 lat, przy czym liczy się wiek młodszego małżonka. Podobnie jak przy RnS, do umowy kredytu mogą przystąpić rodzice czy inni bliscy.

Podstawowa dopłata ma wynieść 10% wartości mieszkania, liczone wg średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w dniu złożenia wniosku dla danej gminy. Dofinansowanie uzyskamy, podobnie jak przy RnS, maksymalnie do 50m2 powierzchni mieszkania. Jeżeli nabywca posiada przynajmniej jedno dziecko, to dofinansowanie może wynieść 15%.

Jeśli w ciągu pięciu lat od otrzymania dofinansowania w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, dofinansowanie może wzrosnąć o kolejne 5%, przy czym to dodatkowe 5% będzie liczone wg wskaźników odtworzeniowych z chwili składania wniosku.

Beneficjent programu MdM, w okresie 5 lat nie będzie mógł sprzedać mieszkania, ani go wynająć. Nie będzie mógł też zmienić jego sposobu użytkowania. W tym czasie nie będzie również możliwe nabycie innego lokalu mieszkalnego (z wyłączeniem spadku lub zawarcia związku małżeńskiego). Wszystko to pod rygorem zwrotu dofinansowania – proporcjonalnie do ilości miesięcy, która upłynęła od otrzymania pomocy.

W wyjątkowej sytuacji, gdy beneficjent sprzeda mieszkanie po co najmniej 3 latach, a środki z niego pozyskane przeznaczy w ciągu najbliższych dwóch lat na zakup innego lokalu mieszkalnego, wtedy nie będzie musiał zwracać dofinansowania.

Nowy program ma ruszyć od połowy roku 2013.

Bankowe promocje kredytów hipotecznych – Jak wybrać najlepszą ofertę?

Na wysoce konkurencyjnym rynku, każda firma w jakiś sposób stara się przyciągnąć do siebie klientów. Część stawia na oryginalność i innowacyjność, część natomiast wykorzystuje tzw. „promocje”. Bardzo często promocje skonstruowane są w najprostszy sposób i polegają na czasowym obniżeniu ceny „towaru” – czyli w naszym przypadku – kredytu.

Czytaj więcej...

Pianino w każdym domu

Nordea Bank Polska zaangażował się w akcję propagowania gry na instrumentach wśród młodych Polaków. Akcję zorganizowała YAMAHA - firma, która ponad 125 lat produkuje instrumenty akustyczne.

YAMAHA przypomina, że w polskich domach szlacheckich i inteligenckich instrumenty muzyczne były powszechne. Warto do tego wrócić, ponieważ muzyka pozytywnie kształtuje rozwój młodych ludzi, uczy również koncentracji i wytrwałości.

Czytaj więcej...

Koniec z przetrzymywaniem przelewów przez banki

Od dziś wchodzi w życie prawo Europejskie, które zakazuje bankom przetrzymywania naszych pieniędzy przy wykonywaniu przelewów międzybankowych. Dotychczas od chwili, gdy pieniądze opuściły nasz rachunek bankowy do momentu zaksięgowania na koncie odbiorcy mogło minąć nawet 3 dni. W tym czasie banki przetrzymywały środki na rachunkach technicznych, niektóre - jak dobrze wiedzą nasi Klienci z praktyki - były w przekazywaniu pieniędzy wyjątkowo opieszałe. Taka praktyka przysparzała bankom dodatkowych zysków m.in. z tzw. overnight-ów. W skali całego rynku kwoty te były znaczne.

Czytaj więcej...

Niski wkład własny w kredycie mieszkaniowym

Na ile istotny przy kredycie hipotecznym jest wkład własny w inwestycję, jak bardzo może on obniżyć marżę kredytu, albo umożliwić w ogóle otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej? Te i inne pytania nasuwają się przyszłym kredytobiorcom. Czy wszystkie nasze oszczędności przeznaczyć na wkład własny w inwestycji? A może lepiej zawnioskować o kredyt na 100% wartości inwestycji? A jeśli nie posiadamy środków własnych, co wtedy? Czy mamy szansę na kredyt?

Czytaj więcej...

Daily Finance finansuje OZE

Energią odnawialną interesujemy się od lat. W tym czasie pomogliśmy sfinansować kilkanaście projektów z zakresu OZE (odnawialnych źródeł energii), m.in. produkcji energii skojarzonej (kogeneracji) opartej na biogazowniach, małych elektrowni wodnych oraz parków wiatrowych o mocach zainstalowanych w przedziale od kilkuset kW do kilkunastu MW. Nasi Współpracownicy uczestniczyli również od strony ekonomicznej w audytach gotowych projektów farm wiatrowych, które kupowali nasi Klienci - inwestorzy. W finansowaniu OZE nie ma dla nas tajemnic. Ponadto, inwestycje w odnawialne źródła energii przynoszą naszym Klientom regularne zyski, zapewniając godziwą stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Czytaj więcej...

Podsumowanie targów Arena 2012

Jesienne targi nieruchomości 2012 organizowane przez firmę Red Net upłynęły pod znakiem Rodziny na Swoim. Deweloperzy przygotowali specjalne oferty mieszkań spełniających zmienione 1.10.2012 warunki programu, który wygasa z końcem bieżącego roku. Podczas dwóch dni targowych nasi doradcy odbyli setki rozmów, odpowiadając na tysiące pytań zadawanych jak zwykle przez odwiedzających.

Kolejną edycję "Areny" zaliczamy do bardzo udanych. Targi, jak zawsze wyznaczyły kierunki naszych działań na najbliższe miesiące. W odpowiedzi na zapotrzebowanie Klientów będziemy sukcesywnie poszerzać nasz Wachlarz Możliwości o nowe produkty i usługi. Jakie? Przekonają się Państwo już w najbliższych tygodniach. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej strony. 

Targi nieruchomości Arena 2012

Zapraszamy Państwa na jesienną edycję targów nieruchomości 2012.

6-7 października 2012 w Hali Arena w Poznaniu odbywać się będzie jedna z największych imprez w branży nieruchomości – targi redNet Dom Mieszkanie Wnętrze. Poza wymarzonym mieszkaniem będzie można zapoznać się z ofertą wykończenia i wyposażenia wnętrz oraz atrakcyjnymi warunkami kredytowania nieruchomości. Organizator imprezy doceniając naszą wiedzę i wieloletnie doświadczenie zaprosił nas do współpracy jako ekspertów rynku kredytowego. Zainteresowani kredytem hipotecznym będą mogli skorzystać z naszych usług na stoisku „Centrum Informacji Kredytowej”.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla Klientów targowych unikalną ofertę „Kredyt z nami, hipoteka gratis”. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami!

...